DAŇKOVICE, ŽĎÁRSKÉ VRCHY

Daňkovice
Daňkovice leží v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, na jižním úbočí Buchtova kopce v nadmořské výšce 685 metrů. Osada je typu starší horské kolonizace, proto nemá typickou náves.

Obec je zmiňována už k roku 1350, kdy byla součástí pernštejnského panství a kromě selských usedlostí byly po stráních rozhozeny chaloupky nádeníků, ve vsi se tkalcovalo, obživu dávala chudá pole a práce v lese. Selské statky stály volně na kraji pastvin. Od 17. století se volná místa postupně zastavovala chaloupkami. V roce 1750 již zde stála hospoda a tři cihelny, v té době dostaly Daňkovice také svou pečeť. Dnes obec tvoří obdélníkový půdorys.

V období protireformace se v okolí Daňkovic ukrývali tajní evangelíci. Po vyhlášení Tolerančního patentu se skoro všichni obyvatelé přihlásili k reformovanému vyznání. První dřevěnou modlitebnu postavili místní v roce 1785 a užívali ji přes třicet let. V roce 1818 byla na kraji vesnice postavena prostorná kamenná modlitebna s pěknou mansardovou střechou a rovnými pravoúhlými okny. Vchod do ní byl z polní cesty. Modlitebna si zachovala až do dnešní doby svůj původní vzhled; byly prováděny jen nutné opravy.

V 19. století se zde začal rozvíjet i kulturní život, roku 1906 měla obec knihovnu. V první republice byla na Buchtově kopci postavena ozdravovna, kterou pro své účely zabrala za druhé světové války nacistická organizace Hitlerjugend, do roku 2011 zde bylo zdravotnické zařízení. Za války v okolí Daňkovic našli útočiště čeští a sovětští partyzáni, které tajně podporovali členové zdejšího sboru. V roce 1970 bylo na vrcholu Buchtova kopce postaveno zabezpečovací středisko letového provozu.

Dnes jsou Daňkovice pro svou malebnost a krásné okolí vyhledávaným místem pro turistiku a rekreaci. Zachovaly se i některé venkovské chalupy; dvě z nich jsou památkově chráněné – čp. 29 a čp. 47. U objektů zemědělského družstva se nachází dvě Lípy velkolisté s obvody kmenů 620 a 385 cm, výškami 26 a 23 m a stářím cca 300 a 200 let
Obcí prochází cyklostezka a turistická trasa, které dovedou návštěvníka na blízký nejvyšší vrch – Buchtův kopec (813 m), kde se nachází radiolokační zařízení řízení letového provozu ČR a objekty technického zázemí.

Žďárské vrchy
Žďárské vrchy se dají bez nadsázky považovat za jednu z posledních nedotčených oáz klidné a čisté přírody v srdci Česka.
Zdejší krajina nabízí nejen přírodu ale i mnoho historických staveb a kulturního vyžití. Velkým lákadlem je poutní kostel na Zelené hoře na okraji Žďáru nad Sázavou zapsaný na seznam kulturního dědictví UNESCO. Nachází se zde také také další historické a kulturní památky, mezi nejznámější z nich patří skanzen Betlém Hlinsko nebo hrad Pernštejn.

Každoročně se zde pořádají závody v běžeckém lyžování Zlatá lyže. Okolí městečka Jimramov se někdy označuje jako kraj Jana Karafiáta a jeho Broučků. Malebnou krajinou se můžete projít ve vyhlášených oblastech ke kterým patří Jimramovské a Pasecké údolí či okolí Samotína s mnohými dochovanými chalupami typických pro tuto oblast.

Nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů je Devět skal, přírodní památka jejíž název je odvozen od skalního labyrintu, který tvoří tři dlouhé hřebeny s devíti věžemi a třemi malými věžičkami. K dalším přírodním zajímavostem Žďárských vrchů patří Žákova hora ležící 2 km od osady Cikháj. K dalším známým rezervacím patří skalní útvar Čtyři palice u obce Křižánky – rulová skála připomínající čtyři palice.

Krajina Žďárských vrchů je protkána stovkami kilometrů turistických i cyklistických tras. Žďárské vrchy nabízí i ideální podmínky pro zimní turistiku.Milovníci koupání a vodních sportů ocení také početné vodní plochy, například rybník Velké Dářko, vodní nádrž Pilská, rybník Medlov, Sykovec nebo Milovský rybník.

 

KDE NÁS NAJDETE?

Daňkovice 47, 59203 Sněžné. Zobrazit na Google mapy